۞۩۞ اعتراض ، حق هر آزاده ایست. ۞۩۞

بررسی موانع همه گیر شدن لینوکس

نویسنده :سامورایی
تاریخ:جمعه 15 خرداد 1388-02:09 ق.ظ


بسیاری از کسانی که لینوکس را به سیستم عامل قابل اتّکایی انتخاب کرده اند، همواره قصد داشته اند این سیستم عامل را به دوستان خود نیز معرفی کنند، امّا به نظر می رسد هر بار که یکی از کابران نوپا به سراغ لینوکس می رود، با انبوهی از مشکلات مواجه میشود که شاید به خاطر درک غلط در انتخاب درست سیستم عامل آن باشد .از این رو نگاهی به فهرست مشکلات لینوکس خواهیم انداخت که هشیار بودن در مواجهه با آنها به گسترش این سیستم عامل کمک خواهد کرد.

• زندگی ابدی نرم افزارهای تجاری
یک چیز مبرهن این است ، نرم افزارهای تجاری تا ابد وجود خواهند داشت. اگر در لینوکس به دنبال این هستید که همه چیز را منبع باز و رایگان بیابید ، همین جا متوقف شوید.
نرم افزارهای پیچیده ای چون بازی ها، نرم افزارهای سه بعدی ، پایگاههای داده و ... میلیونها دلار هزینه و سالها نفر ساعت نیروی کار مصرف می کنند و این اطمینان را می دهم که به هیچ عنوان هیچ دلاری بی حساب و کتاب و سود درآمد خرج شود.
سیستم های صوتی هنوز به نرم افزارهای یکپارچه ی میکس صدا حتی نزدیک هم نشده اند و بسیاری از نرم افزار های رایگانی که در لینوکس وجود دارند، خطاهای عمده و بزرگی در رابط های کابری خود دارند.
تنظیم صدا به شدت سخت است و ضبط صحیح صدا به یک آرزو برای نرم افزارهای لینوکسی بدل شده است.


• اکس سیستم
هنوز رابط برنامه نویسی یک پارچه ای برای تولید نرم افزارها با رابط گرافیکی برای توزیع های لینوکس به طور کامل و پایا در نیامده است، هم GTK و هم QT بسیار غیر پایا هستند و اغلب از نسخه های قبلی پشتیبانی نمی کنند .
بسیار از نرم افزارها از تمام ویژگی های این نرم افزارها استفاده نکرده و به همین جهت ، بعضا باعث می شود سرعت اجرای نرم افزارها در لینوکس کاهش یابد.
هر چه که راندو کردن فونتها در کتابخانه های سطح بالای لینوکسیوجود دارد اما هنوز نمی توان ویژگی های سایه زنی و تنظیم کردن فونتها را به صورت دینامیک انجام داد.
همچنین فو نتهای پیش فرض معمولاً زشت به نظر میرسند و تقریباً هیچ توزیعی وجود ندارد که فونتهایی به زیبایی فونتهای ویندوز داشته باشد.

• تکثیر توزیع ها
این درست است که برای هر نیازی می توان یک توزیع پیدا کرد، اما همین به یک مشکل تبدیل خواهد شد، چرا که سیستم یکپارچه ای برای تنظیم کردن سیستم، قطعات و سرویسها وجود ندارد. ممکن است یک توزیع به سادگی شبکه را راه اندازی کند ، اما یک توزیع دیگر همین کار را به دشواری و به کمک دستورهای پیچیده انجام دهد.هنوز بحث بر سر آن است که یک مدل یکتای مدیریت بسته های نرم افزاری در لینوکس برسند. ضمن آن که نصب از روی سورس به دشواری و با کمک دستورهای پیچیده ای انجام می شود که کاربران عادی قادر به انجام آن نیستند و باید سیستم به گونه ای باشد که با دریافت فایل برنامه و دابل کلیک کردن روی آن ، تنها نام کاربری و کلمه ی عبور دریافت کند.

• مشکلات ناشی از عدم محبوبیت
نرم افزارهای کمی وجود دارند که هم برای ویندوز و هم برای لینوکس نوشته شده باشند . حتی بعضی از آنها که از فیلتر Wine رد می شوند و اجرا نمی شوند، هیچ معادل درست و حسابی در لینوکس ندارند . معادلی برای نرم افزارهای سفت و سخت ویندوزی وجود ندارد. اتوکد ، پریمایر و ... حتی به کمک نرم افزارهای شبیه ساز هم به درستی اجرا نشده اند.

• هیچ بازی ای در کار نیست
هنوز همه ی قطعات شناخته شده نیستند و حتی درایوی هم برای آنها ارائه نشده است.به عنوان مثال پرینترهای لکسمارک درایور لینوکس ندارند.
بسیاری از موارد مطرح شده در حال بررسی و رفع هستند . مواردی از قبیل کمبود مستندات لازم برای یادگیری لینوکس تقریباً برطرف شده است ، اما هنوز در بخشهایی چون پشتیبانی از سخت افزارها و بالا بردن زمان راه اندازی و خاموش کردن سیستم ، نیاز به بهبود احساس می شود. از این رو باید همواره این سوال را بپرسید که آیا لینوکس برای شما مناسب است.

نوع مطلب : لینوکس  

داغ کن - کلوب دات کام
نظر با معرفتها() 
Admin Logo
themebox Logoشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic